Diyetisyenlik Bölümü


Beslenme ve Diyet

 


Beslenme ve DiyetGenel tanım:


Günümüzde; sağlıklı, kaliteli ve zinde bir yaşam sürebilmek için hayatın her döneminde, doğru ve dengeli beslenme bilgisine sahip olmanın önemi herkes tarafından biliniyor. Özel Hekimler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet birimimizde toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturmak ve hastaların iyileşme sürecini destekleyecek beslenme ve diyet hizmetleri sunulmaktadır.


Beslenme ve Diyet bölümlerimizde diyabet ve gebelik durumlarına özgü beslenme planları ile kilo yönetimi programları oluşturulmakta, yeme bozuklukları ve obezitenin tanı ve tedavisine de yer verilmektedir.


Hastalıklarda Beslenme


Tıp merkezlerimizde ayaktan veya yatarak hizmet alan tüm hastaların, hastalıklarına uygun tanı ve tedavi hizmetleri planlanmakta ve uygulanmaktadır.


Yatan Hasta Hizmetleri


Katlarda yatan hastaların beslenme tedavilerinin yürütülmesi ve doktor ve  diyetisyen tarafından belirlenen hastanın tedavisine uygun olarak planlanan menünün hazırlanması, hastaya ulaşmasına kadar geçen süre içindeki tüm kontroller Beslenme ve Diyet Birimimiz tarafından büyük bir titizlikle yapılmaktadır.


Gerektiğinde hastalara, hastanede kaldıkları süre içerisinde, evdeki beslenmeleri hakkında eğitim verilip beslenme tedavileri düzenlenmektedir.


Gebe-Emzikli Beslenmesi


Gebelik süreci ve emzirme döneminde annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi bebeğin ve annenin sağlığı açısından çok önemlidir. Hamile kişilerin gebelik süreci içerisinde fazla kilo almaması, anne ve bebeğin tüm besin ihtiyaçlarının yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanması önemlidir. Emzirme döneminde kaliteli ve yeterli süt oluşumunun desteklenmesi bebek sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca annenin emzirme döneminde kilo kontrolünün sağlanması yine sağlıklı bir beslenme planı ile mümkün olmaktadır. Özel Hekimler Tıp Merkezi beslenme ve diyet birimi bu dönemlerde anne ve anne adaylarının beslenmesini planlar, eğitimini ve takibini yapar.


Diyabet Beslenmesi


Diyabet tedavisinin temelinde sağlıklı beslenme vardır. Diyabet hastalığının komplikasyonlarının oluşmasını engellemek, tedavinin devam edebilmesi ve yaşam kalitesinin artması açısından diyabetli kişiye özel beslenme tedavisi, eğitimi ve takibi, beslenme ve diyet uzmanı tarafından oluşturulur.


Bebek-Çocuk-Erişkin Beslenmesi


Her yaşta sağlıklı olmak için, yaş gruplarının gerektirdiği besin gereksinimlerini bilerek beslenmek gerekir. Özel Hekimler Tıp Merkezi beslenme ve diyet birimi her yaş ve dönemsel özelliklere göre beslenme ve diyet programları oluşturur.


Kilo Alma Programı


Vücut ağırlığının boy uzunluğuna oranla daha az olmasına zayıflık denir. Vücut kitle indeksi 18.9 kg/m2' nin altında olanlar zayıf olarak adlandırılmaktadır. Kilo almak için rastgele seçilmiş kalorisi yüksek, besin değeri düşük bir beslenme planı değil, yeterli ve dengeli bir beslenme tedavisi uygulanmalıdır. Bunun için zayıf olan kişinin sağlık problemlerinin olup olmama durumlarına, vücut kompozisyon ölçümlerine, kişisel ve fiziksel özelliklerine uygun beslenme tedavisini planlanır ve takip edilir.


Kilo Verme-Kilo Yönetimi


Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.


Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olan şişmanlık ya da diğer adıyla obezite; günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Birçok kronik hastalık arasında obezite, tedavi olasılığı yüksek olan durumlardan biridir.


Yeterli, Dengeli ve Sağlıklı Beslenme (Bireysel Beslenme Danışmanlığı)


Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme planı kişiye özgü olmalıdır.. Her bireyin günlük enerji ve besin ögesi ihtiyacı  farklılık gösterir. Beslenme ve diyet birimimiz yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, hastalık durumu, kan bulguları, sosyal çevre ve beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak bir sağlıklı beslenme programı oluşturmaktadır.


Kilo Koruma


Yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, vücut kompozisyonu ve fiziksel aktivite durumuna göre hedef kilosuna ulaşmış kişiler  kilo koruma programına alınır. Bu program ile verilen kiloların geri alınması önlenir ve kişinin ideal kilosunu koruması sağlanır.


 

 Alemdağ Cad. No:467 A.Dudullu / ÜMRANİYE İSTANBUL     0216 612 66 96 - 0216 612 64 84
Tüm Hakları Özel Hekimler Cerrahi Tıp Merkezi'ne aittir.    (Yasal Uyarı)